poniedziałek, 14 listopada 2016

3 napary, wspomagające walkę z wypadaniem włosów


Jesień zagościła w Polsce już na dobre. Za oknem jest szaro, ciemno i deszczowo. Jesienne "NieChce Misie" sprawiają, że najlepiej czuję się pod ciepłym kocem, trzymając kubek gorącego napoju w ręku. Nie da się ukryć, że oficjalnie rozpoczynam odliczanie do wiosny, dołączysz do mnie? 

Jeśli i ciebie jesienna szaruga skutecznie zatrzymuje wieczorami w domu, a wodę mineralną chcesz zastąpić czymś cieplejszym koniecznie przeczytaj o 5 ciepłych naparach, które nie tylko cię rozgrzeją, ale też wspomogą twoją walkę z PCOS i objawami hiperandrogenizmu.

3 gorące napoje, które rozgrzeją cię w jesienne wieczory i wspomogą w walce z zaburzeniami układu hormonalnego


Mięta zielona, mięta pieprzowa, zielona herbata i wierzbownica drobnokwiatowa - to bohaterki dzisiejszego wpisu, które umilą jesienny wieczór i staną się twoim sprzymierzeńcem w leczeniu zaburzeń hormonalnych. 

Istnieją naukowe doniesienia, że spożywanie tych herbatek pomaga zwalczyć objawy Zespołu Policystycznych Jajników oraz realnie wpłynąć na poziom androgenów w surowicy krwi. Niestety zagadnienia te wciąż są niedokładnie sprawdzone - badań jest mało, a te którymi dysponujemy często były przeprowadzane na zbyt małej grupie i trwały bardzo krótko. Temat wymagania pogłębienia badań, jednak obecna wiedza pozwala patrzeć z nadzieją na tę grupę naturalnych wspomagaczy walki z zaburzeniami hormonalnymi. 

Wierzbownica drobnokwiatowa jako lek na trądzik i łysienie androgenowe

Uwaga:Wierzbownica nie jest zalecana dla kobiet będących w ciąży oraz karmiących. 


Jest to zioło, które zyskało najwięcej zwolenniczek, potwierdzających jego działanie na objawy hiperandrogenizmu takie jak trądzik i wypadanie włosów. Wierzbownica choć powszechnie znana, jako cudowne zioło dla panów, znalazła również zastosowanie w terapii kobiet, zmagających się z nadmiarem androgenów.

Źródła podają informację, że wierzbownica drobnokwiatowa nie wywołuje, żadnych skutków ubocznych. Na forach i w komentarzach spotyka się jednak negatywne komentarze. Dziewczyny wspominają o działaniu odwrotnym od pożądanego. Wystąpiło u nich pogorszenie kondycji włosów i cery zamiast spodziewanej poprawy ich stanu.



Mięta zielona i mięta pieprzowa jako środek obniżający stężenie testosteronu

 

Mięta Zielona czy Mięta Pieprzowa? Jeszcze niedawno nie wiedziałam, którą wybrać. Jedne źródła podawały, że tylko pieprzowa posiada właściwości obniżające stężenie testosteronu, inne wspominały o tej drugiej. Okazało się, że przeprowadzono badania zarówno na Mięcie Pieprzowej jak i Zielonej, jednak działanie tej drugiej przebadano dokładniej. Z tego względu dietetycy i lekarze zazwyczaj zalecają picie naparów właśnie z  Mięty Zielonej.

W badaniach odnotowano, że spożywanie naparów z mięty dwa razy dziennie spowodowało obniżenie poziomu androgenów u kobiet cierpiących na hirsutyzm.

Zielona herbata blokuje przemiany metaboliczne, prowadzące do łysienia androgenowego

 

DHT (dihydrotestosteron) to pochodna testosteronu, która jest głównym sprawcą wypadania włosów i łysienia androgenowego. Katechiny zawarte w zielonej herbacie hamują syntezę DHT, który uszkadza mieszki włosowe i powoduje ich wypadanie. Regularne spożywanie produktów bogatych w substancje blokujące enzymy, które przekształcają testosteron do dihydrotestosteronu, mogą korzystnie wpłynąć na kondycję naszych włosów. Dzieje się tak dlatego, że to nie testosteron, ale właśnie DHT prowadzi do łysienia androgenowego u kobiet.



Herbaty i zioła nie sprawią, że w magiczny sposób pozbędziesz się problemu z wypadaniem włosów, ale ich regularne i konsekwentne spożywanie może znacznie poprawić ich kondycję i stać się kolejną cegiełką w terapii zaburzeń hormonalnych.


  1. Różański H. Wierzbownica i wierzbówka–Epilobium L.et Chamaenerion Adans (rodzina Oenotheraceae sive potius Onagraceae– Wiesiołkowate). Właściwości lecznicze,preparaty, zastosowanie, dawkowanie. AM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Poznań 2004-2005.
  2. Grant P. Spearmint herbal tea has significant anti-androgen effects in polycystic ovarian syndrome. A randomized controlled trial.Phytother Res. 2010 Feb;24(2):186-8. doi: 10.1002/ptr.2900.
  3. Akdogan M., Ozguner M., Kocak A., Oncu M., Cicek E., Effects of peppermint teas on plasma testosterone, follicle-stimulating hormone, and luteinizing hormone levels and testicular tissue in rats. Urology. 2004 Aug; 64(2): 394-8.
  4. Grant P., Ramasamy S.  An Update on Plant Derived Anti-Androgens. Int J Endocrinol Metab. 2012 Spring; 10(2): 497–502. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz