wtorek, 6 września 2016

Wszystko co powinnaś wiedzieć o PCOS



























Czym jest właściwie ten PCOS ? Skąd się bierze ? Jak z nim walczyć ? Czy jeśli nie mam nadwagi mogę chorować ?  Gdzie szukać pomocy ? Zespół Policystycznych Jajników wciąż w wielu środowiskach owiany jest tajemnicą. Kobiety dostając odbierając diagnozę, czują się jakby ktoś właśnie wydał na nie wyrok. Dzieje się tak dlatego, że nie mają pojęcia co dalej. Nikt z nimi wcześniej o tym nie rozmawiał.






Dlaczego ta sytuacja tak wygląda? Dlaczego tak mało mówi się o chorobie, która jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności wśród kobiet ? Świadomość daje wiele i jest nam bardzo potrzebna. Wyposażone w odpowiednią wiedzę będziemy wiedziały  nie tylko jak zachować się gdy lekarz potwierdzi nasze obawy, ale również jak zapobiegać i łagodzić objawy choroby. 

Czym jest PCOS? 


Zespół Policystycznych Jajników to najczęściej występująca wśród kobiet endokrynopatia. Wiąże się ona z rzadkim, nieregularnym miesiączkowaniem i zaburzeniami owulacji. Dla wielu młodych kobiet choroba ta oznacza żmudną walkę z niepłodnością. Na szczęście PCOS nie musi przesądzić o losie twoim i twojej rodziny. Możesz się leczyć, masz szansę na zdrowie. Zamiast tracić nadzieję i przeciągać w nieskończoność decyzję o rozpoczęciu leczenia, weź się w garść i działaj już dziś !

Zespół Policystycznych Jajników nie musi przesądzić o losie twojej rodziny.

Poza zaburzeniami miesiączkowania i niepłodnością najczęstszymi objawami, które możesz zauważyć są:
  • łysienie 
  • owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn
  • trądzik
  • otyłość.

Diagnozowanie Zespołu Policystycznych Jajników - kto i jak ?

 

Jeśli zaobserwowałaś u siebie te objawy, skonsultuj się z lekarzem i wykonaj badania, aby sprawdzić czy rzeczywiście są one powiązane z PCOS. Ich występowanie nie jest równorzędne z obecnością choroby.  Ze względu na małą swoistość objawów diagnozę zawsze powinien stawiać specjalista. Najnowsze kryteria stosowane do rozpoznania Zespołu Policystycznych Jajników pochodzą z 2006 roku i są one najbardziej rygorystyczne - wymagają obecności hiperandrogenizmu (podwyższone stężenie męskich hormonów).  Przyjęte kilka lat wcześniej  Kryteria Rotterdamskie kwalifikują do diagnozy szerszą grupę pacjentek ze względu fakt, iż do rozpoznania choroby wymagały zgodności pomiędzy dwoma z trzech kryteriów. 
  • Nieregularne, rzadkie owulacje lub ich brak
  • Biochemiczne i kliniczne objawy nadmiaru androgenów 
  • Obecność co najmniej kilkunastu powiększonych pęcherzyków jajnikowych, widocznych w obrazie USG.
Stosowanie tej metody pozwala na zdiagnozowanie PCOS także wśród pacjentek, u których nie stwierdzono podwyższonego poziomu androgenów. Według kryteriów z 2006 roku, do stwierdzenia choroby niezbędne jest natomiast spełnienie, wszystkich trzech z przedstawionych kryteriów:
  • Obecność hiperandrogenizmu
  • Sporadycznie i nieregularnie występujące owulacje / obecność policystycznych jajników w obrazie USG
  • Wykluczenie innych jednostek chorobowych, mogących spowodować podobne objawy.

Czy PCOS trzeba leczyć ?


Jeśli doszłaś do tego momentu, kiedy lekarz po przeprowadzeniu kompletnego wywiadu oraz wykonaniu serii badań potwierdził, że chorujesz na Zespół Policystycznych Jajników, jak najszybciej zacznij leczenie. Nawet jeśli nie planujesz w najbliższym czasie ciąży to nigdy nie wiesz czy jest to decyzja do końca życia. Za kilka lat możesz żałować, że nie podjęłaś się terapii. Dodatkowo musisz wiedzieć, że nieleczony PCOS poza objawami zewnętrznymi i niepłodnością prowadzi również do szeregu zaburzeń metabolicznych - insulinooporności, otyłości, cukrzycy, a także do nadciśnienia, dyslipidemii i miażdżycy. Zaniedbanie tej,wydawałoby się typowo ginekologicznej choroby, znacznie zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Możesz temu zapobiec. Wystarczą chęci, motywacja i decyzja o działaniu.

Podejmując się leczenia decydujesz się nie tylko na tradycyjną terapię, polegającą na przyjmowaniu leków. Musisz działać kompleksowo. Zmiana sposobu żywienia i wprowadzenie aktywności fizycznej są kluczowym elementem leczenia Zespołu Policystycznych Jajników. Pozwolą ci nie tylko na uzyskanie i utrzymanie prawidłowej wagi, ale również zapobiec powikłaniom sercowo-naczyniowym, o których wspominałam w poprzednim akapicie. Zmiana stylu życia to w końcu danie sobie szansy na ciąże i dzielenie domowej radości w więcej niż dwie osoby.



Diagnoza PCOS będzie od ciebie wymagała zmiany twojego stylu życia. Są to jednak zmiany, które każdy zdrowy czy chory, kobieta czy mężczyzna mogą wprowadzić do swojego życia, aby czuć się lepiej i zdrowiej. O terapii dietetycznej w Zespole Policystycznych Jajników jeszcze w tym tygodniu na blogu, bo już przeczuwam, że połączenie dwóch tematów dałoby objętościowo gigantyczny post. I kto by to czytał ?  :) 

Tymczasem okaż dziś sobie trochę miłości ! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz