sobota, 4 lutego 2017

Badanie, które ratuje życie



Jesteś kierowcą ? Ryzykowałabyś jazdę samochodem bez przeglądu ? A może jesteś mamą ? Wsiadłabyś razem ze swoją rodziną do niesprawdzonego samochodu ryzykując zdrowie, a może i nawet życie najbliższych ? W takim razie przypomnij sobie kiedy ostatnio byłaś u ginekologa i zrobiłaś cytologię. Jeśli zdarzyło się to w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy to jesteś na dobrej drodze do swojego zdrowia i stabilności twojej rodziny.  Jeśli minęło więcej czasu, trzeba to zmienić. Niezawodne wsparcie oferuje kampania społeczna "Wpadnij na przegląd do ginekologa" przygotowana przez organizację Kwiat Kobiecości, która oferuje między innymi 4 700 darmowych cytologii do odebrania !


 

O odkładaniu badań na później


W jednej ze swoich książek Regina Brett napisała, że kobiety dużo rzadziej stają się ofiarami zawału serca, ale za to dużo częściej przegrywają z nim walkę. Mężczyzna kiedy wyczuwa niepokojące objawy, które mogą być zwiastunem zawału serca rzucają wszystko i informują najbliższych. Pomoc nadchodzi szybko i pacjenta bardzo często da się uratować. Nieco inaczej ta sama sytuacja  wygląda u kobiety, która czuje że coś jest nie tak i powinna w trybie natychmiastowym poprosić o pomoc. Przecież najpierw musi wypełnić wszystkie poranne obowiązki: zrobić śniadanie dla męża i dziecka, odwieźć córkę do szkoły i syna do przedszkola, odebrać paczkę, zrobić zakupy i zawieźć auto do mechanika. Dopiero po załatwieniu wszystkich spraw z listy może zająć się swoim zdrowiem. Niestety to już jest za późno.

Uśmiechałam się pod nosem czytając książkę. Historia być może przerysowana, bo naprawdę nie wiem czy w stanie przedzawałowym ktokolwiek pojechałby za zakupy spożywcze, ale zawiera ogromne ziarno prawdy. Czy nie tak wygląda nasze życie? Za każdym razem mamy do zrobienia setki ważniejszych rzeczy niż wizyta u lekarza. Ja przyznaję się bez bicia, że wizyty przekładam w nieskończoność, aż pojawi się poważny sygnał ostrzegawczy, ale czas to zmienić !



HPV

 

Czy wiedziałaś, że oszacowano procent populacji, który miał styczność z wirusem HPV, będącym czynnikiem rozwoju raka szyjki macicy ? Zastanów się chwilę i wyobraź sobie tę liczbę. Ile ona wynosi ? Do tej pory wydawało mi się, że problem jest niewielki i dotyczy 10 może 15% społeczeństwa. Tymczasem oszacowana liczba to 60 % populacji światowej. Całkiem sporo, prawda?

HPV w języku polskim nazywany wirusem brodawczaka ludzkiego ma nie jedno oblicze. Nie każdy wirus brodawczaka przekazywany jest drogą płciową, a nawet wśród tych którymi możesz zarazić się podczas kontaktów seksualnych, nie wszystkie są rakotwórcze.
Wirus HPV posiada około 120 znanych na dzień dzisiejszy odmian, które dzielimy na wirusy o niskim lub wysokim potencjale rakotwórczym. 
Zakażenie wirusem może wywołać objawy dermatologiczne na dowolnej części ciała, ale ponoć najczęściej wybiera sobie stopy, ręce i kolana. Powstałe brodawki są bardzo zakaźne i łatwo się nimi zarazić, na całe szczęście

Nas jednak o wiele bardziej interesują odmiany wirusa przenoszone drogą płciową, dające objawy zakażenia w okolicach narządów płciowych. Zakażenie wirusem o niskim ryzyku nowotworzenia zazwyczaj do łagodnych, ale nieprzyjemnych i mało estetycznych zmian skórnych w okolicach dróg rodnych. Jeśli zauważysz niepokojące objawy od razu wybierz się do ginekologa ! Bardzo często wystarczy maść przepisana przez lekarza, która złagodzi objawy. Nie każdy jednak ma tyle szczęścia...., co się dzieje jeśli jesteśmy nosicielem wirusa HPV o wysokim ryzyku rakotwórczym ?


HPV i co dalej ?!


Umieralność z powodu raka szyjki macicy jest wciąż duża. Jeśli weźmiemy pod uwagę możliwości dzisiejszej medycyny, działań diagnostycznych i profilaktycznych to umieralność jest zdecydowanie zbyt duża. Każdego roku na raka szyjki macicy umiera ponad 1500 kobiet. tymczasem gdybyśmy wszystkie raz w roku odwiedzały ginekologa, aby wykonać cytologię liczba ta znacznie by zmalała.

Cytologia pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian w szyjce macicy. Dlatego jej wykonywanie jest tak ważne. Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium znacznie zwiększa szansę wyleczenia, a zmiany wykryte w stadium przedinwazyjnym są niemal całkowicie uleczalne. 

Wystarczy raz w roku "wpaść na przegląd do ginekologa", aby zmniejszyć szansę rozwoju choroby, badanie jest szybkie i bezbolesne. Czy nie warto zrobić tego dla siebie i dla swojej rodziny ?

Czy warto bać się cytologii ?

 


Większość kobiet czytających bloga jest w przedziale wiekowym 19 - 25 lat. Być może są wśród was takie, które nie mają jeszcze za sobą pierwszej cytologii i zastanawiają się jak wygląda to badanie, czy boli i czy warto się go bać.

Cytologia trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesna.

Badanie odbywa się tradycyjnie na fotelu ginekologicznym i to jedyne co może budzić niechęć przed cytologią. Warto jednak wypytać mamę, siostry i koleżanki o dobrego i przyjaznego ginekologa  oraz przełamać swój opór  i wybrać się na wizytę, która może uratować życie. Samo badanie trwa kilka minut i jest bezbolesne, możesz poczuć jedynie lekkie szczypanie, które nie powoduje dużego dyskomfortu. Lekarz używa niewielkiej szczoteczki, którą pobiera się rozmaz do badania. I to tyle !
Próbka ląduje w laboratorium, a ty czekasz na wyniki około tygodnia.

Regularna cytologia ratuje życie


Ogólnopolska organizacja Kwiat Kobiecości po raz ósmy przygotowała akcję "Piękna, bo zdrowa". Ambasadorkami tegorocznej kampanii zostały  Katarzyna Żak, Anita Sokołowska, Paulina Chruściel, Anna Kalczyńska - znane nam z seriali, filmów i programów telewizyjnych. Gwiazdy opowiadają o własnych doświadczeniach, o tym dlaczego regularnie chodzą na badania ginekologiczne i zachęcają do tego wszystkie kobiety.

Organizacja Kwiat Kobiecości ma nie byle jaką historię. Założycielka i pomysłodawczyni projektu sama przeszła przez ciężką walkę z rakiem szyjki macicy. Po tym ciężkim dla niej i dla jej rodziny doświadczeniu Ida Karpińska postanowiła, że będzie pomagać innym dotkniętym chorobą.

Razem z innymi kobietami, które doświadczyły walki z nowotworem szyjki macicy nie tylko nagłaśniają potrzebę profilaktyki, ale oferują również wsparcie i dodają otuchy w trudnych chwilach. 

Ida Karpińska żyje dzięki regularnym badaniom. Podejmij wyzwanie i wpadnij na przegląd do ginekologa bez względu na to czy ostatnie badanie odbyło się 12 miesięcy temu czy 6 lat temu. Chwyć za słuchawkę i rejestruj się na wizytę teraz!

4700 darmowych cytologii do odebrania

 

Kwiat kobiecości we współpracy z partnerami przygotował dla nas kupony na darmowe cytologie oraz zniżki na konsultację ginekologiczną, HPV met. PCR, USG ginekologiczne i USG piersi. Możemy je realizować w gabinetach sieci POLMED w całej Polsce.

Kupony znajdziesz w czasopismach wydawnictwa Bauer Tina nr. 2/2017, Kobieta i Życie nr. 3/2017, Świat Kobiety nr. 3/2017, Naj nr. 4/2017, Olivia nr. 4/2017 oraz na portalu poradnikzdrowie.pl i mjakmama.pl



Przyłącz się do akcji

 

I udostępniaj informację o kampanii "Piękna, bo zdrowa" dalej. Udostępnij post na facebooku, a najlepiej zabierz bliską Ci kobietę na Cytologię ! Być może szykują się czyjeś urodziny ? Pomóż nam sprawić, aby regularne badania ginekologiczne stały się czymś normalnym i oczywistym !

6 komentarzy:

  1. Ważne jest też to, o czym się nie mówi, że wbrew pozorom można "mieć" genetyczne predyspozycje do tego nowotworu, niekoniecznie zarazajac się wirusem. (Niewielki procent, ale znamy przypadki, gdzie to wystapilo). Więc jeśli mamy w rodzinie przypadek nowotworu lub mieliśmy (podobno "wraca" co 2 pokolenia) to musimy bardziej być uważni i częściej chodzić na przeglądy. Ważne Jest też ten odsetek zgonów w związku z rakiem szyjki macicy, jest podany przedział wiekowy? U nas w Pl cytologia jest niestety refundowana od jakiegoś wieku, no i sam wirus często w swojej łagodności jest bezobjawpwy a jak pokazują się objawy to często jest już bardzo późno. A.K-W ��

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mogę teraz dotrzeć do tych danych. Ale organizacja Kwiat Kobiecości przeprowadziła badania w których wykazali, ze najwięcej zakażeń HPV następuję ok 16 - 24 roku życia, ale choroba rozwija się i najwięcej przypadków śmiertelnych to kobiety w wieku ok 32-40 lat. Nie pamiętam dokładnie liczb więc trochę zaaokrągliłam :)

      Usuń
  2. No tak wiek, zakażeń się jak najbardziej zgadza. Pierwsze, mało świadome kontakty seksualne i brak badań, bo cytologia refundowana jest od 25 roku życia, wcześniej mało lekarzy ją proponuję, ale nawet jeśli to spotkałam się ze zdaniem "chciał ze mnie zedrzeć dużo kasy bo na cytologie mnie namawiał (!)". Problem dotyczy też mamografii, która jest refundowana od 50 roku zycia. A osobiście sama znam przypadki dwóch śmiertelnych zachorowań na nowotwor piersi kobiet przed 40 rokiem życia. Nich dziwnego, że do naszego kraju przyjeżdżają lekarze z całego świata "ogladac" te nowotwory bo u nich one nie występują. Niestety jeszcze jesteśmy daleko w lesie z profilaktyką w naszym kraju. A.K-W

    OdpowiedzUsuń
  3. Odpowiednie i regularne badania są kluczowe dla każdego człowieka. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego warto mieć wszystko pod kontrolą. Szybko zdiagnozowane choroby, można wyleczyć.

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam Reginę Brett! <3 Moja koleżanka ma hpv... To bardzo smutne, jednak nie jest to wyrok śmierci. Pozdrawiam i życzę wesołych świąt!^^

    OdpowiedzUsuń
  5. To powinno być obowiązkowe badanie!

    OdpowiedzUsuń